Mapping 2D lub 3D to jedna z najbardziej efektownych form multimedialnej prezentacji, która pozwala opowiadać historie w sposób spektakularny, angażując zmysły widzów. Poniżej przedstawiamy trzy imponujące projekty, które pozostawiły trwały ślad w przestrzeni kulturalnej i edukacyjnej.
1. Hala Stulecia – Największy Stały Mapping 3D w Europie
Lokalizacja: Wrocław, Polska
Parametry: Kopuła o średnicy 67 metrów, powierzchnia projekcji obejmuje 500 m²
Wykonawcy: New Amsterdam, Nolabel, Art Fm
Pod kopułą wpisanej na listę UNESCO Hali Stulecia odbywa się jedno z największych widowisk mappingowych w Europie – „O (Omicron)”. Ten stały mapping 3D jest artystycznym podsumowaniem historii modernistycznej architektury Maxa Berga. Dzięki współpracy z artystami wizualnymi AntiVJ projekt podkreśla monumentalność żelbetowej konstrukcji, łącząc światło, dźwięk i animacje w spójną wizję futurystycznej świątyni światła.
W realizacji wykorzystano zaawansowane systemy projekcyjne i system sterowania, który synchronizuje oświetlenie oraz efekty dźwiękowe, czyniąc z mappingu niezapomniane doświadczenie sensoryczne.
2. Planeta Wody w Hydropolis – Mapping 360 Stopni
Lokalizacja: Wrocław, Polska
Parametry: 14 projektorów Panasonic PT-DZ870 ELK, przestrzeń o średnicy 20 metrów
Wykonawcy: New Amsterdam, Nolabel, AntiVJ
W centrum wiedzy o wodzie, Hydropolis, powstał mapping 360 stopni w dawnym zbiorniku na wodę. Wyzwanie polegało na zaprojektowaniu systemu projekcji wokół filarów, które ograniczały przestrzeń. Dzięki zastosowaniu projektorów z lustrami oraz oprogramowania Immersive Display Pro i systemu sterowania, udało się osiągnąć efekt harmonijnego łączenia obrazu w wymagającej, okrągłej przestrzeni.
Widzowie mają wrażenie, że znajdują się w centrum wodnej planety, a animacje ukazujące ekosystemy i historię wody dopełniają atmosferę dźwiękami i synchronizowanym oświetleniem.
3. Wybuch – Mapping wykonany z okazji 75-lecia wybuchu II Wojny Światowej
Lokalizacja: Gdańsk, Polska
Parametry: Projekcja 180 stopni
Wykonawcy: Andrzej Wajda, New Amsterdam, Nolabel
Film i multimedialne przedstawienie „Eksplozja” autorstwa Andrzeja Wajdy to współczesny odpowiednik Panoramy Racławickiej. Mapping wykonany dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to spektakl trwający ponad 20 minut. Projekcja łączy archiwalne fotografie, filmy dokumentalne z kolekcji Muzeum oraz sceny z filmów Andrzeja Wajdy. Specjalnie zaaranżowana przestrzeń dawnego zbiornika gazu i efekty dźwiękowe stworzyły poruszającą opowieść o napięciu ostatnich dni pokoju i grozie nadchodzącego konfliktu. Duży ekran o szerokości 80 metrów obejmował widownię, zwiększając zaangażowanie w prezentowane treści.
Specjalne pokazy odbyły się 1 i 2 września 2014 roku w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Udział wzięli m.in.: Prezydent Polski Bronisław Komorowski, Prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.
4. Dandi Kutir – Hołd dla Mahatmy Gandhiego
Lokalizacja: Gandhinagar, Indie
Parametry: 16 projektorów Christie D20WU-HS, fasada o średnicy 90 metrów i wysokości 41 metrów
Wykonawcy: BombayEletric, New Amsterdam, Nolabel
Dandi Kutir to druga największa instalacja mappingowa w Indiach, dedykowana życiu i filozofii Mahatmy Gandhiego. Spektakl wyświetlany na fasadzie przypominającej kopiec soli – symbol Dandi March – trwa 30 minut i łączy w sobie wyraziste wizualizacje z dźwiękami oddającymi atmosferę czasów Gandhiego.
Projektory Christie, dzięki technologii BoldColor, dostarczają obrazy o niesamowitej jasności i realizmie, pozwalając widzom na pełne zanurzenie w historii. Spektakl ten stał się atrakcją przyciągającą tysiące odwiedzających dziennie.